We never sell your data to third parties
Baldor CEM4104T-5 is a 30 HP, 1775 RPM, three-phase, NEMA Premium Super-E efficient motor with a 286TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz and features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque characteristics. It is designed for demanding industrial applications such as pumps, fans, and compressors.
MODEL CEM4104T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,049.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
286TC
Frame Material
Iron
HP
30
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
449
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
27.76 in
Phase
3
Power Factor
78
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 30 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 10C152Y670G1 |
| Frame | 286TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1060M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1060M |
| Elec. Spec | 10WGY670 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10C152 |
| Layout | 10LYC152 |
| Frame | 286TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/29/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM4104T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10C152Y670G1 | BALDOR/COLUMBUS | 7/29/2010 | 60M 4P TEFC HOR 286TC SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM4104T-5 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 10C152Y670G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 286TC |
| S/N | |
| HP | 30 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1765 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 575 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6311 |
| AMP | 28 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| PF | 87 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 89. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 10. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 284 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 359 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 111 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 58°C |
| Locked-Rotor Torque | 151 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 70°C |
| Starting Current | 172 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 52 | 75 | 83 | 87 | 88 | 87 | 88 |
| Efficiency | 89. 6 | 92. 8 | 93. 6 | 93. 6 | 92. 9 | 91. 8 | 93. 2 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1783 | 1776 | 1768 | 1760 | 1750 | 1763 |
| Line Amperes | 11. 9 | 16. 1 | 21. 6 | 27. 7 | 34. 4 | 42. 2 | 31. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200459 | SA 10C152Y670G1 | 1 EA |
| RA187772 | RA 10C152Y670G1 | 1 EA |
| 09FN3001D02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 10EP1106A01 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| 10XN3816K32 | BOLT, 3/8-16X2 HH YZ(5) | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 10EP1305A01 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10FH4000SP | 310 FAN HOUSING STAMPED | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW4600B40 | V-RING SLINGER 2. 000 X 2. 680 X 0. 280 | 1 EA |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM4104T-5
Brand
Baldor
Model
CEM3613T
Brand
Baldor
Model
CEM4104T
Brand
Baldor
Model
CEM3613T-5
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/