We never sell your data to third parties
WEG 04009ET3E365T-W22 is a 40 HP, 900 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 365T cast iron frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features 208-230/460V dual voltage, a 1.15 service factor, Class F insulation, and is rated for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range. It meets IEEE 841 vibration standards and is Class I Division 2 certified for harsh industrial environments.
MODEL 04009ET3E365T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$10,852.66 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
880
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 235 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 880 |
| Full Load Amps | 111-100/50. 0 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 60 dB(A) |
| No load current | 44. 0/22. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 0 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 111-100/50. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4348T
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more