We never sell your data to third parties
Baldor EM4348T is a 40 HP, 890 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 365T frame (9.00 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque. It is foot mounted (F1) and designed for demanding applications like pumps, fans, and compressors.
MODEL EM4348T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$14,828.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
365T
Frame Material
Iron
HP
40
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
875
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
8
Overall Length
33.47 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
890
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
900
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 365T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 40.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 900 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency |
230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals |
CSA EEV CCSA US |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Current @ Voltage |
52.000 A @ 460.0 V 104.000 A @ 230.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 93.0 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 52.0 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 6 AWG |
| Motor Type | A36062M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 8 |
| Overall Length | 33.48 IN |
| Power Factor | 77 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2.374 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 890 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
WEG
Model
04009ET3E365T-W22
| Brand | Marathon Electric |
| Model | W609 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | L426A |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | SUCFL205CCFG1 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/