We never sell your data to third parties
WEG 04036ET3E324TS-W22 is a 40 HP, 3600 RPM, three-phase motor featuring a NEMA Premium (IE3) efficiency TEFC enclosure. This W22 product line motor has a 324TS frame, operates on 208-230/460V at 60Hz, and is constructed with a cast iron frame for severe duty applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is rated for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 04036ET3E324TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,205.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
324/6TS
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 3 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 324/6TS |
| RPM | 3555 |
| Full Load Amps | 101-91. 6/45. 8 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 78 dB(A) |
| No load current | 24. 0/12. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 324/6TS |
| Full Load Amps | 101-91. 6/45. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4109T
Brand
Baldor
Model
ECP4109T
Brand
Baldor
Model
ECP4109T-4
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 23264 CACK/C08W507 |
| Brand | HubCity |
| Model | 0230-24537 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more