We never sell your data to third parties
Baldor EM4109T is a 40 HP, 3530 RPM 3-phase general purpose motor with a NEMA 324TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for demanding applications like pumps, fans, and compressors. It utilizes Class F insulation and a NEMA Design B configuration for reliable industrial performance.
MODEL EM4109T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,954.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
324TS
Frame Material
Iron
HP
40
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
551
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
28.94 in
Phase
3
Power Factor
90
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 40 |
|---|---|
| RPM | 3530 |
| Pallet Quantity | 2 |
| Specification Number | 12H011Y292G1 |
| Frame | 324TS |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 1240M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1240M |
| Elec. Spec | 12WGY292 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12H11 |
| Layout | 12LYH011 |
| Frame | 324TS |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/6/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM4109T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12H011Y292G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/30/2010 | 40M 2P TEFC HOR 324TS SE | |
| 12H011X906G1 | BALDOR/COLUMBUS | 10/2/2008 | 40M 2P TEFC HOR 324TS SE (WOUND IN ZK) | |
| 12H011X533G1 | BALDOR/COLUMBUS | 1/8/2003 | 44M 2P TEFC HOR 324TS SE | |
| 12H011W813G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 40M 2P TEFC HOR 324TS SUPER-E | |
| 12H011W813G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/9/1999 | 40M 2P TEFC HOR 324TS SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM4109T |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 12H011Y292G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 324TS |
| S/N | |
| HP | 40 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 3530 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 92/46 |
| USABLE AT 208V | 100 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 88 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 13. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 230 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 15743 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 78. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 65°C |
| Locked-Rotor Torque | 108 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 78°C |
| Starting Current | 305 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 61 | 79 | 86 | 88 | 89 | 89 | 89 |
| Efficiency | 87. 1 | 91. 6 | 92. 6 | 92. 6 | 92. 1 | 91. 3 | 92. 3 |
| Speed (RPM) | 3585. 4 | 3571. 9 | 3557. 9 | 3543. 1 | 3526. 6 | 3509. 7 | 3533 |
| Line Amperes | 18 | 26. 1 | 35. 6 | 46 | 57. 4 | 69. 2 | 52. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194424 | SA 12H011Y292G1 | 1 EA |
| RA182011 | RA 12H011Y292G1 | 1 EA |
| 09FN3001D03 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB3001 | CONDUIT BOX CAST W/2. 500 LEAD HOLE | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 12EP1107A05 | FR ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 12EP1106A01 | PU ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| 10XN3118K36 | 5/16-18 X 2. 25' HEX HD, GRADE 5 | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| HA3400A13SP | STUD, 1/2-13 X 7' WELKER | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 12FH1002SP | FAN COVER, CAST QF, WAUPACA QUALITY | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H18 | KEY, 1/2 SQ X 2. 000 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 12-1105 | C FACE KIT | A8 |
| 12EP1501A03SP | D-FLANGE KIT | A8 |
Brand
Baldor
Model
EM4109T-5
Brand
Baldor
Model
EM4109T
Brand
WEG
Model
04036ET3E324TS-W22
Brand
Baldor
Model
ECP4109T
Brand
Baldor
Model
ECP4109T-4
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/