We never sell your data to third parties
WEG 05018ET3E326TC-W22 is a 50 HP, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor. This W22 series TEFC motor features a 326TC NEMA frame with C-face mount, cast iron construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It includes Class F insulation, IP55 enclosure protection, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 05018ET3E326TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,646.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
324/6T
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 50 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 146 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 324/6T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 131-118/59. 2 A |
| Efficiency (100%) | 94. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 50. 0/25. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 50 HP |
|---|---|
| Frame | 324/6T |
| Full Load Amps | 131-118/59. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
Brand
Baldor
Model
CEM4115T
| Brand | Stearns |
| Model | 903100400 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | UT075-040-0 STANDARD COMPONENTS |