We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ECP4115T is a 50 HP, 1775 RPM three-phase severe duty motor with a NEMA 326T frame (8.00 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it operates on 208-230/460V at 60 Hz with F1 (foot mounted) configuration.
MODEL ECP4115T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$8,316.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
326T
Frame Material
Iron
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
641
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
30.28 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 50 HP |
|---|---|
| RPM | 1775 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 12F904Y141G1 |
| Frame | 326T |
| Weight | 641. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1272M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1272M |
| Elec. Spec | 12WGY141 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12F904 |
| Layout | 12LYF904 |
| Frame | 326T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 5/14/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP4115T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12F904Y141G1 | BALDOR/COLUMBUS | 5/16/2012 | 72M 4P TEFC HOR 326T CHEM SER 32-6 SE | |
| 12F904X278G1 | BALDOR/COLUMBUS | 1/12/2012 | 66M 4P TEFC HOR 326T CHEM SER 32-6 SE | |
| 12E916X278G1 | BALDOR/COLUMBUS | 12/1/2006 | 66M 4P TEFC HOR 326T CHEM SER SP32-6 SE | |
| 12H048X278 | BALDOR/COLUMBUS | 11/4/2002 | 66M 4P TEFC HOR 326T CHEM SERV SP#32-6 |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP4115T |
| SPEC. | 12F904Y141G1 |
| HP | 50 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 116/58 |
| RPM | 1775 |
| FRAME | 326T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 5 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6312 |
| ODE | 6312 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 147 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 19. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 396 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 10889 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 183 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 64°C |
| Locked-Rotor Torque | 254 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 79°C |
| Starting Current | 397 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 53 | 74 | 83 | 86 | 87 | 87 | 87 |
| Efficiency | 91. 3 | 94. 3 | 94. 8 | 94. 6 | 94 | 93. 1 | 94. 2 |
| Speed (RPM) | 1794. 5 | 1789. 3 | 1783. 5 | 1777. 5 | 1770. 7 | 1761. 5 | 1773 |
| Line Amperes | 24. 2 | 33. 5 | 44. 7 | 57. 6 | 71. 5 | 90 | 65. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA244598 | SA 12F904Y141G1 | 1 EA |
| RA231481 | RA 12F904Y141G1 | 1 EA |
| 09FN3001B03SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB1000A04P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA3400A13SP | STUD, 1/2-13 X 7' WELKER | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HA1005A04SP | SLINGER, OD 3. 620, ID 1. 98, | 1 EA |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 12EP1111A30P | SPL PUEP 312 BRG W/EPOXY | 1 EA |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 12FH1002A33P | FAN COVER, MACH, EPOXY PRIMER | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HW2501H34 | KEY, 1/2 SQ X 4. 00 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 033 EA |
| MJ5002A01 | SILICON RUBBER SEALANT, 732CL 10. 3 OZ TU | 0. 025 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 12EP1111A35GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER & RELIA | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 08 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| K32G2 | 320T7U TEFC U-FRAME C-FACE KIT | A8 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP4106T-5
Brand
Baldor
Model
ECP4115T-5
Brand
Baldor
Model
ECP4106T-4
Brand
Baldor
Model
ECP4111T
Brand
Baldor
Model
ECP4115T-4
Brand
Marathon Electric
Model
GT1037A
Brand
Baldor
Model
EM4115T
Brand
WEG
Model
05018ET3E326T-W22
Brand
Teco-Westinghouse
Model
NP0504
Brand
Baldor
Model
ECP4115T-4
Brand
Baldor
Model
EM4115T-BG
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 6314ZZC3 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/