We never sell your data to third parties
WEG 06012ET3E404T-W22 is a 60HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor with a 404T cast iron frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features 208-230/460V dual voltage, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is rated for inverter duty (20:1 constant torque). It meets IEEE 841 vibration standards and is Class I Div 2 certified for harsh industrial environments.
MODEL 06012ET3E404T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$9,342.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
404/5T
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 263 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 154-139/69. 5 A |
| Efficiency (100%) | 94. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 50. 0/25. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 154-139/69. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4403T
Brand
Baldor
Model
ECP4403T
Brand
Baldor
Model
ECP4403T-4
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more