We never sell your data to third parties
WEG 07518ET3E365T-W22 is a 75 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor in a 365T frame. This W22 severe duty TEFC motor features a cast iron construction, IP55 enclosure, and 208-230/460V dual voltage rating. It is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, and suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is designed for demanding industrial environments.
MODEL 07518ET3E365T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,747.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 219 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 186-168/84. 1 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 67 dB(A) |
| No load current | 60. 0/30. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 186-168/84. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4316T
Brand
Baldor
Model
ECP4316T
Brand
Baldor
Model
ECP4316T-4
Brand
WEG
Model
07518ET3E365TS-W22
Brand
Marathon Electric
Model
E455
Brand
WEG
Model
07512ET3E405T-W22
Brand
Baldor
Model
EM4404T
Brand
Baldor
Model
ECP4404T
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more