We never sell your data to third parties
WEG 15012EG3G449T-W22 is a 150HP, 1200RPM, three-phase AC motor featuring a Super Premium (IE4) efficiency rating and a 449T NEMA frame. This W22 platform motor is Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) with a cast iron construction, IP55 enclosure rating, and is suitable for 460V PWS power. It offers a 1.
MODEL 15012EG3G449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$20,205.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447/9T
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 653 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9T |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 179 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 70 dB(A) |
| No load current | 86. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9T |
| Full Load Amps | 179 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSPRZ201-8-IL |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more