We never sell your data to third parties
WEG 25012ET3G586/7-W22 is a 250HP, 1200RPM, three-phase TEFC motor with a 586/7T NEMA frame and 460V, 60Hz rating. This W22 platform motor features Super Premium IE4 efficiency, cast iron construction, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, IP55 enclosure protection, and Class I Div 2 certification.
MODEL 25012ET3G586/7-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$35,271.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
586/7T
HP
250
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 250 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1088 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 586/7T |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 299 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 77 dB(A) |
| No load current | 120 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 250 HP |
|---|---|
| Frame | 586/7T |
| Full Load Amps | 299 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
Brand
Baldor
Model
ECP44256T-4
| Brand | Belden |
| Model | DUJ-HD1125X00 KIT |
| Brand | WEG |
| Model | 01536ET3H254JM-W22 |