We never sell your data to third parties
WEG 30018ET3GRB449T-W22 is a 300 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor in a 449T frame. This W22 platform TEFC motor features 460V PWS voltage, roller bearings for belt-driven applications, and a cast iron construction with IP55 enclosure. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 30018ET3GRB449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$27,931.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447/9T
HP
300
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 300 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 873 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 330 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 105 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 300 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9T |
| Full Load Amps | 330 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP44304TR-4
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | L14AJP-R300 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more