We never sell your data to third parties
WEG 00518ET3ECT184T-W22 is a 5 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor in a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This W22 severe duty motor features a 184T cast iron frame, 208-230/460V dual voltage, and is designed for Cooling Tower (CT) applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, IP55 protection, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00518ET3ECT184T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$827.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
184T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 8 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 184T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 14. 3-12. 9/6. 45 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 6. 40/3. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 184T |
| Full Load Amps | 14. 3-12. 9/6. 45 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | R236 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSPWC206-19 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 215THFCD9037 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 100T10/780 |
| Brand | Bando |
| Model | 150-S3M-804UK |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more