We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3157T is a 2 HP, 1750 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor and Class F insulation, and is foot mounted (F1) for standard industrial applications like pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM3157T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$836.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
40
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.12 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35BB101M496G1 |
| Frame | 145T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3525M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3525M |
| Elec. Spec | 35WGM496 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35BB101 |
| Layout | 35LYBB101 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 10/25/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3157T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35BB101M496G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/2/2010 | 25M 4P OPSB HOR 145T SUPER-E | |
| 35L405P691G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/31/2008 | 33M 4P OPSB HOR 145T SUPER-E | |
| 35L405T866 | BALDOR/WESTVILLE | 4/20/2007 | 32M 4P OPSB HOR 145T SUPER-E | |
| 35L405T866 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 32M 4P OPSB HOR 145T SUPER-E | |
| 35L405T866 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 32M 4P OPSB HOR 145T SUPER-E | |
| 35BB101M496G1 | BALDOR/WESTVILLE | 1/1/0001 | 25M 4P OPSB HOR 145T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3157T |
| SPEC. | 35BB101M496G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 5. 8/2. 9 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 76 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 5. 8 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 96 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 83 Amps |
| Break-Down Torque | 25. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 5814 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 15. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 19 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 24. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 51 | 64 | 73 | 78 | 82 | 76 |
| Efficiency | 76 | 84. 4 | 86. 6 | 86. 9 | 86. 4 | 85. 2 | 86. 6 |
| Speed (RPM) | 1788. 5 | 1778. 5 | 1767. 8 | 1756. 9 | 1744. 4 | 1729. 4 | 1749 |
| Line Amperes | 1. 94 | 2. 16 | 2. 52 | 2. 95 | 3. 45 | 4. 03 | 3. 25 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA210011 | SA 35BB101M496G1 | 1 EA |
| RA197272 | RA 35BB101M496G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A01 | STD PU ENDPLATE-OPEN-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| HA3100A38 | THRUBOLT 10-32 X 9. 375 | 4 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3157T-8
Brand
Baldor
Model
EM3157T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3157T-8G
Brand
Baldor
Model
EM3157T-5
Brand
Baldor
Model
EM3157T-G
Brand
Leeson
Model
U760
Brand
Teco-Westinghouse
Model
DTP0024
Brand
Baldor
Model
EM3157T-G
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/