We never sell your data to third parties
WEG 00589EP3HCT184V-W22 is a high efficiency EPAct TEFC three-phase motor designed for cooling tower applications. This W22 premium motor features a 5 HP rating with 2-speed operation (900/1800 RPM), a 575V 60Hz power supply, and a 184V NEMA frame. It offers a cast iron construction, IP55 enclosure for dust and moisture protection, and is built for severe duty service with Class F insulation and a 1.15 service factor.
MODEL 00589EP3HCT184V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,327.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
184T
HP
5/1.25
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
575
Specifications
| HP | 5/1.25 HP |
|---|---|
| kW | 3.7/0.92 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 184 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 5.3 |
| Fl Efficiency | 87.5% |
| 'C Dimension | 15.86 in |
| Voltage | 575 V |
| Approx. Shipping Weight | 104 lbs |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | WorldWide Electric |
| Model | SSPE34-18-56CRD |
| Brand | Ringspann |
| Model | 4871.020.002.000000 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2501MF016 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more