We never sell your data to third parties
WEG 00589EP3QCT215V2-W22 is a 5/1.25 HP, 1800/900 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor features a 215T cast iron frame, 460V 60Hz operation, and a 1.15 service factor. It is built on the W22 severe duty platform with IP55 enclosure, Class F insulation, and inverter duty capability for use with variable frequency drives. The motor is suitable for demanding industrial environments.
MODEL 00589EP3QCT215V2-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,028.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
5/1.25
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 5/1.25 HP |
|---|---|
| kW | 3.7/0.92 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 215 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 6.55 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 19.517 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 181 lbs |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | SMC |
| Model | SY30M-27-1-WO-01 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4103-0037-328 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more