We never sell your data to third parties
Baldor EJMM3154T is a 1.5 HP, 1755 RPM three-phase close-coupled pump motor with a 145JM NEMA frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for direct connection to centrifugal and chemical pumps, this motor operates on 60 Hz power. It features a JM pump shaft and face with base for simplified installation and reliable performance in industrial pumping applications.
MODEL EJMM3154T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$905.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
145JM
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
38
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.75 in
Phase
3
Power Factor
72
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 35L509M495G1 |
| Frame | 145JM |
| Weight | 38. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3522M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3522M |
| Elec. Spec | 35WGM495 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35L509 |
| Layout | 35LYL509 |
| Frame | 145JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 10/20/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJMM3154T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35L509M495G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/21/2010 | 22M 4P OPSB HOR 145JM SUPER-E | |
| 35L509P690G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/21/2008 | 29M 4P OPSB HOR 145JM SUPER-E | |
| 35L509Z547G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/2/2006 | 28M 4P OPSB HOR 145JM SUPER-E | |
| 35L509S094 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 26M 4P OPSB HOR 145JM SUPER-E | |
| 35L509S094 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 26M 4P OPSB HOR 145JM SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJMM3154T |
| SPEC. | 35L509M495G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 4. 4/2. 2 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 72 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 4. 5 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 46 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 43 Amps |
| Break-Down Torque | 17. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 10. 73 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 10. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Locked-Rotor Torque | 12. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 40°C |
| Starting Current | 17. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 50 | 63 | 72 | 78 | 81 | 76 |
| Efficiency | 74. 7 | 83. 5 | 86 | 86. 6 | 86. 3 | 85. 3 | 86. 4 |
| Speed (RPM) | 1789. 9 | 1780. 2 | 1769. 2 | 1758. 4 | 1746. 3 | 1732. 6 | 1751 |
| Line Amperes | 1. 5 | 1. 67 | 1. 93 | 2. 24 | 2. 61 | 3. 05 | 2. 46 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA204962 | SA 35L509M495G1 | 1 EA |
| RA192210 | RA 35L509M495G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA1100A03 | SCREEN, RODENT | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3401A03 | PU ENDPLATE -OPEN W/SCREENS & GREASER W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA1102A08 | RODENT SCREEN 35 OPEN FACE MTD | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3100A14 | THRUBOLT 10-32 X 7. 875 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Baldor
Model
EJMM3154T-G
Brand
Baldor
Model
EJMM3154T
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-501051 |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/