We never sell your data to third parties
WEG 00789EP3PCT213VF1-W2 is a 7.5/1.75 HP, 1800/900 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 213T NEMA frame, 200/400V dual voltage rating, and 60Hz operation. This motor is built with a cast iron construction for durability and includes a 1.15 service factor. It is suitable for variable torque applications and is engineered for reliable performance in demanding industrial environments.
MODEL 00789EP3PCT213VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,499.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213T
HP
7.5/1.75
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200/400
Specifications
| HP | 7.5/1.75 HP |
|---|---|
| kW | 5.5/1.3 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 213 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 21.9 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 18.021 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 164 lbs |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | ca0900x087kw |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130081.00 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more