We never sell your data to third parties
WEG 02089EP3QCT286V2-W22 is a 20/5 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor features a 286T cast iron frame, 460V voltage, and 60Hz operation. It is built on the W22 severe duty platform with IP55 enclosure, Class F insulation, and a 1.15 service factor for reliable performance in demanding environments. The motor includes a manual overload protection feature as indicated by the 'OL' application code.
MODEL 02089EP3QCT286V2-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,296.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
286T
HP
20/5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 20/5 HP |
|---|---|
| kW | 15/3.7 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 286 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 24.9 |
| Fl Efficiency | 91% |
| 'C Dimension | 27.929 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 512 lbs |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | CoxReels |
| Model | 1125-4-325-BYXX-H |
| Brand | CoxReels |
| Model | 1125-5-200-BYXX-H |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more