We never sell your data to third parties
WEG 00536ET3E184JP-W22 is a 5 HP, 3600 RPM, three-phase NEMA Premium efficiency motor with a 184JP close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and dual voltage 208-230/460V 60Hz operation. It is designed for direct face mounting to pumps with a JP configuration, offering a 1.15 service factor, Class F insulation, and inverter duty capability for variable frequency drive applications.
MODEL 00536ET3E184JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,012.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182/4JP
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 7. 40 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182/4JP |
| RPM | 3500 |
| Full Load Amps | 13. 1-11. 8/5. 90 A |
| Efficiency (100%) | 88. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 4. 40/2. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4JP |
| Full Load Amps | 13. 1-11. 8/5. 90 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | Century |
| Model | M126V1 |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA6N015V4C |
| Brand | Bando |
| Model | 250-KPS8M-1120 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more