We never sell your data to third parties
WEG 07518ET3E365JM-W22 is a 75 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 365JM close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and a 208-230/460V dual voltage rating for 60 Hz operation. It is designed for severe duty applications with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty (20:1 constant torque) when paired with a compatible VFD.
MODEL 07518ET3E365JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,542.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5JM
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 219 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5JM |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 186-168/84. 1 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 67 dB(A) |
| No load current | 60. 0/30. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5JM |
| Full Load Amps | 186-168/84. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more