We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00156OS1BJPR56J is a 1.5 horsepower, 3600 RPM, single-phase open drip proof (ODP) motor designed for jet pump applications. This motor features a 56J NEMA frame with a close-coupled pump face mount (JP), a voltage rating of 115/208-230V at 60Hz, and a 1.15 service factor. It is constructed with a rolled steel frame and is suitable for general purpose pumping duties in agricultural, irrigation, and residential water systems.
MODEL 00156OS1BJPR56J
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$216.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
E56
HP
1.5
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115/208-230
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 23 lb. ft |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Frame | E56 |
| RPM | 3480 |
| Full Load Amps | 16. 4/8. 50-8. 20 A |
| Efficiency (100%) | 73. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 9. 40/4. 70 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 9 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | E56 |
| Full Load Amps | 16. 4/8. 50-8. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreBrand
Leeson
Model
113640.00
Brand
Baldor
Model
JL1313A
Brand
Baldor
Model
CJL1313A
Brand
Baldor
Model
JL3513A
| Brand | WEG |
| Model | E16012EP3YAX355MLF3W |
| Brand | US Motors |
| Model | WD14AA2PZ7 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more