We never sell your data to third parties
WEG E01136EP3YAX160MF3-W is an ATEX ExnA certified, IEC metric TEFC three-phase motor rated for 15 HP at 3000 RPM. This hazardous location motor features a 160M frame, universal 380-415/440/460/660-690V 50/60Hz voltage rating, and cast iron construction with IP55 protection. Designed for non-sparking Zone 2 applications, it offers robust performance in explosive gas atmospheres with enhanced safety.
MODEL E01136EP3YAX160MF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,825.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
160M
HP
15
Hz
50/60
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 15 HP |
|---|---|
| kW | 11 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 160 M |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 20.1 |
| Fl Efficiency | 90.6% |
| 'C Dimension | 23.543 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | SIEGMA |
| Model | KM050B-48.96-XX-HB1.00-56C |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | KSHA205 14UC |
| Brand | Habasit America |
| Model | C0963S0750LFAA |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more