We never sell your data to third parties
WEG 00236XT3E145TC NEMA Premium (IE3) explosion proof three-phase motor, 2 HP, 3495 RPM, 145TC frame with C-face mount, 208-230/460V, XP enclosure. Designed for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G hazardous locations. Cast iron construction with TEFC cooling.
MODEL 00236XT3E145TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$967.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
145T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 96 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 145T |
| RPM | 3495 |
| Full Load Amps | 5. 95-5. 38/2. 69 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 2. 60/1. 30 A |
| Locked rotor current (II/In) | 9. 4 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 145T |
| Full Load Amps | 5. 95-5. 38/2. 69 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more