We never sell your data to third parties
WEG 09012ET3Y315S/M-W22 is a 90 kW (120 HP equivalent) three-phase TEFC motor with a 1200 RPM synchronous speed, designed for severe duty applications. This NEMA Premium IE3 efficiency motor features a 315S/M IEC metric frame, 460V voltage rating, and a cast iron W22 construction. It is built to IEEE 841 standards with IP55 protection, Class F insulation, and inverter duty capability for demanding industrial environments.
MODEL 09012ET3Y315S/M-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$17,308.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
125
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 125 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 544 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 315S/M |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 146 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 70 dB(A) |
| No load current | 66. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 125 HP |
|---|---|
| Frame | 315S/M |
| Full Load Amps | 146 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Stearns |
| Model | 472101611UA1 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504LFP44 |
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-256T-6-BR-D-10 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502KVF056 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more