We never sell your data to third parties
WEG E01112EP3Y160LF3-W22 is an IEC metric three-phase TEFC motor rated 11kW (15HP) at 1000 RPM. This cast iron construction motor features a 160L frame, 380-415V 50Hz voltage rating, and is part of the W22 product line. It offers NEMA Premium (IE3) efficiency, IP55 enclosure protection, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation and is designed for severe duty industrial environments.
MODEL E01112EP3Y160LF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,409.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
160L
HP
15
Hz
50
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 15 HP |
|---|---|
| kW | 11 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 160 L |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 21.7 |
| Fl Efficiency | 90.2% |
| 'C Dimension | 25.276 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 300 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more