We never sell your data to third parties
WEG PCQ103H is a 0.33 horsepower, 3600 RPM, single-phase open drip proof (ODP) motor designed for 115/230V, 60Hz operation. It features a K48Y rolled steel frame, ball bearings, and Class F insulation. This general purpose motor is suitable for a wide range of applications requiring a compact, single-phase power source. The ODP enclosure provides ventilation for cooler operation in clean, dry environments.
MODEL PCQ103H
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$228.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
K48Y
HP
0.33
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115-230
Specifications
| Output | 0. 33 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 0. 487 lb. ft |
| Voltage | 115/230 V |
| Frame | K48Y |
| RPM | 3510 |
| Full Load Amps | 6. 90/3. 45 A |
| Efficiency (100%) | 55. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 57 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 5. 80/2. 90 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 5 |
| Output HP | 0. 33 HP |
|---|---|
| Frame | K48Y |
| Full Load Amps | 6. 90/3. 45 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | Leeson |
| Model | E48PNRA30015 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more