We never sell your data to third parties
WEG 01018ES3ESA90LR is a 10 horsepower, 1800 RPM, standard efficiency three-phase motor with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It features a 90LR frame, operates on 208-230/460V 60Hz power, and is designed for saw arbor applications. This motor is constructed with a rolled steel frame and includes ball bearings, Class F insulation, and NPT threaded conduit box holes for reliable industrial performance.
MODEL 01018ES3ESA90LR
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,951.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
90L
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 30. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 90L |
| RPM | 1720 |
| Full Load Amps | 31. 2-28. 2/14. 1 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 15. 3/7. 65 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 0 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 90L |
| Full Load Amps | 31. 2-28. 2/14. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |