We never sell your data to third parties
WEG 00518NT3FVD184TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) three-phase motor rated for 5 HP at 1800 RPM. This Vector Duty (VD) motor features a 184TC frame with C-face mounting, operates on 230/460V 60Hz power, and is part of the W22 cast iron platform. It is designed for inverter drive applications requiring constant torque operation and includes Class F insulation with a 1.15 service factor for demanding industrial use.
MODEL 00518NT3FVD184TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,270.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TENV
Frame
184TC
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Specifications
| HP | 5 HP |
|---|---|
| kW | 3.7 kW |
| RPM | 1800 RPM |
| NEMA Frame | 184 TC |
| Mult. Symbol | D1 |
| Service Factor | 1.00 |
| Fl Amps | 6.98 |
| Fl Efficiency | 89.5% |
| 'C Dimension | 16.569 in |
| Voltage | 230/460V |
| Approx. Shipping Weight | 102 lbs |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0086 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more