We never sell your data to third parties
Toshiba 0026SDSR41A-P EQP Global SD severe duty motor delivers 2 HP at 1200 RPM from a 184T frame. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) three-phase motor operates on 230/460V at 60 Hz. Designed for inverter duty, it features Class H insulation and a 1.25 service factor for demanding industrial applications.
MODEL 0026SDSR41A-P
$533.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
6.8/3.4
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Height
11.2 in
HP
2
Hz
50/60
Insulation Class
Class F
Length
15.5 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1100 - 1200
Series
SD Series
Service Factor
1.15
Shaft Size
1-1/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
8.98 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type IKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
230/460
Toshiba Toshiba 0026SDSR41A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type IKH, Series: SD Series, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 2 hp, 230/460 VAC, 6.8/3.4 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1200 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 184T Frame, 1-1/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 8.98 ft-lb Torque, Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 15.5 in L x 11.2 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- No-load commercial testing on all motors
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/8 in |
| Torque Rating | 8.98 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 2 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 184T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1200 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footed |
| Amperage Rating | 6.8/3.4 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 15.5 in L x 11.2 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type IKH |
| Series | SD Series |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0274.02107X40 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0206SDJC41M-P |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 3030X1.312 |
| Brand | Toshiba |
| Model | BY156FLF3BMHJ01 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | KG3508R |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | KG2506R |