We never sell your data to third parties
Toshiba 0104DPSC31A-P ODP Premium Efficiency three-phase motor, 10 HP, 1800 RPM, 575V, 215T NEMA frame. Open Drip Proof enclosure for indoor or protected applications. 1.15 service factor, continuous duty, Class F insulation. Suitable for pumps, fans, compressors, and general purpose industrial equipment.
MODEL 0104DPSC31A-P
$971.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
10.2
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Enclosure
ODP
Frame
215T
Height
17.47 in
HP
10
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
17.47 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375 in
Shaft Length
3.38 in
Special Features
Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
29.78 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type IKK
Voltage
575
Width
10.55 in
See all of our 10 HP 215T Motors
Toshiba Toshiba 0104DPSC31A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type IKK, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 10 hp, 575 VAC, 10.2 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, 1 Speed, ODPFG Enclosure, 215T Frame, 1.375 in Dia x 3.38 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 29.78 ft-lb Torque, Horizontal Foot Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 17.47 in L x 10.55 in W x 17.47 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- IP22 protection
- Polyurea base grease
- Premium efficiency
- 4-pole
- T-shaft end
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.375 in Dia x 3.38 in L |
| Torque Rating | 29.78 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 10 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 215T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | ODPFG |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Horizontal Foot |
| Amperage Rating | 10.2 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 17.47 in L x 10.55 in W x 17.47 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type IKK |
Packaging:
Certifications/Standards:
ee CC027B/CC020A | NEC Certified
Warranty:
18 Months
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1318A |
| Brand | Stearns |
| Model | 932401200 |