We never sell your data to third parties
Leeson 110089.00 1.50 HP, 1725 RPM single-phase agricultural motor with a 56H NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with Class F insulation and ball bearings. Designed for farm duty applications such as aeration, grain handling, and ventilation.
MODEL 110089.00
$507.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
17.2/8.6
Design code
L
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
79
Electrical type
Capacitor Start Capacitor Run
Enclosure
TEFC
Frame
56H
Frame Length
7.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1.50
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
54
KVA code
J
KW
1.1
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
73
Resistance main
1.4
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Manual
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 110089.00
UPC: 691720007815 | UNSPSC: 26101103 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Agricultural Duty High Torque Rigid Base, Elevator Motors, Farm Duty Motors, General Purpose AC Motors, Fan & Blower Motors, OEM Replacement Motors Application, 1-1/2 hp, 115/208/230 VAC, 17.2/8.8 to 8.6 A, 60 Hz Frequency, 1725 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 56H Frame, 5/8 in Dia Shaft, CCW Rotation, 1.149 Service Factor, Ball Bearing, 10.8 ft-lb Torque, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Steel, 12.61 in L Dimensions
Features:
- Gasketed capacitor cases and conduit box covers
- Meets or exceeds NEMA service factors
- 1-phase and 3-phase designs
- Double shielded ball bearings on ag fan motors
- Condensate drains on general purpose ag motors
- Low temperature manual overload protected
- High and extra high starting torque ratings
Specs:
| Type | Agricultural Duty High Torque Rigid Base |
|---|---|
| Material | Steel |
| Dimensions | 12.61 in L |
| Voltage Rating | 115/208/230 VAC |
| Amperage Rating | 17.2/8.8 to 8.6 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56H |
| Rotation | CCW |
| Horsepower | 1-1/2 hp |
| Torque Rating | 10.8 ft-lb |
| Shaft Size | 5/8 in Dia |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Elevator Motors, Farm Duty Motors, General Purpose AC Motors, Fan & Blower Motors, OEM Replacement Motors |
| Service Factor | 1.149 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreSKU: 726031
Great service, both pricing & delivery
I order from MRO Supply quite often. Very happy with the company
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read MoreBrand
Baldor
Model
CL3514
Brand
Baldor
Model
FDL3514M
Brand
Leeson
Model
110910.00
Brand
Baldor
Model
L3514M
Brand
Baldor
Model
PCL3514M
Brand
WEG
Model
00158ES1B56-S
Brand
Leeson
Model
F105
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | R8872177.00 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 445TSHFCD9026 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSHF726V-20KC-B5-HS2-P20 |
SKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreSKU: 726031
Great service, both pricing & delivery
I order from MRO Supply quite often. Very happy with the company
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/