We never sell your data to third parties
Leeson 096067.00 0.25 HP, 58 RPM three-phase AC gearmotor with 42Y NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with Class F insulation. Features 0.750" shaft diameter, 1.625" shaft length, and ball bearings (6203 drive end, 6201 opposite drive end).
MODEL 096067.00
$708.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
1.2/0.60
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Enclosure
TEFC
Frame
42Y
Frame Length
6
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.25
Insulation Class
F
KVA code
L
KW
0.19
Length
19.5
Opp. Drive End Bearing Size
6201
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
58
Service factor
1
Shaft Diameter
0.750
Shaft Length
1.625
Shaft type
Parallel
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 096067.00
UPC: 691720346471 | UNSPSC: 20101617 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gearmotors > Inline Parallel Shaft Gearmotors > Helical Inline Gearmotors
LEESON AC Gearmotor, Continuous Duty Parallel Shaft, Series: PE350, 208/230/460 VAC, 1.2/0.6 A Full Load Amperage, 0.25 hp, 60 Hz Frequency, 3 ph, 58 rpm Maximum, 3/4 in Shaft Diameter, 3/8 in Shaft Length, Reconnect Rotation, 244 in-lb Torque, 30:1 Gear Ratio, PE353-42 Gear, 327 lb Overhung Load, Class F4 Insulation, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, Cast Iron/Aluminum/Steel Housing Material, 13.07 in L x 5.16 in W x 5.57 in H Dimensions
Specs:
| Series | PE350 |
|---|---|
| Type | Continuous Duty Parallel Shaft |
| Maximum Speed | 58 rpm |
| Dimensions | 13.07 in L x 5.16 in W x 5.57 in H |
| Shaft Length | 3/8 in |
| Voltage Rating | 208/230/460 VAC |
| Insulation Type | Class F4 |
| Rotation Type | Reconnect |
| Housing Material | Cast Iron/Aluminum/Steel |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Gear Ratio | 30:1 |
| Horsepower | 0.25 hp |
| Shaft Diameter | 3/4 in |
| Phase | 3 |
| Torque Rating | 244 in-lb |
| Gear Type | PE353-42 |
| Full Load Amperage | 1.2/0.6 A |
| Overhung Load | 327 lb |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
SKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreSKU: 227428
President ( cook and bottle washer )
Next day delivery, no charge Good pricing and available in stock. A Customer Appreciation Company.
Read moreSKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreBrand
Leeson
Model
096001.00
Brand
Leeson
Model
096050.00
Brand
Leeson
Model
096014.00
Brand
Leeson
Model
096065.00
Brand
Leeson
Model
096066.00
Brand
Leeson
Model
096068.00
SKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreSKU: 227428
President ( cook and bottle washer )
Next day delivery, no charge Good pricing and available in stock. A Customer Appreciation Company.
Read moreSKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/