We never sell your data to third parties
Baldor EBM2334T is a 20 HP, 1765 RPM, three-phase brake motor with a NEMA 256T frame (6.25-inch shaft height). This NEMA Premium Super-E efficient motor operates on 60 Hz and is designed for applications requiring controlled stopping, such as conveyors, hoists, and machine tools. It features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure, Class F insulation, and a standard 1.15 service factor for reliable performance in industrial environments.
MODEL EBM2334T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$10,456.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256T
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
398
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
33.57 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09E553Y583G1 |
| Frame | 256T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0952M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | P |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 734851 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0952M |
| Elec. Spec | 09WGY583 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09E553 |
| Layout | 09LYE553 |
| Frame | 256T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/1/2012 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EBM2334T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09E553Y583G1 | BALDOR/OZARK | 8/6/2004 | 52M 4P TEFC HOR 256T BRAKE SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EBM2334T |
| SPEC. | 09E553Y583G1 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 48/24 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 256T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 84 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 51 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 9. 41 Amps |
| Break-Down Torque | 213 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 426 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 85. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 60°C |
| Locked-Rotor Torque | 121 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 175 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 69 | 80 | 84 | 86 | 87 | 85 |
| Efficiency | 89 | 92. 8 | 93. 1 | 93 | 92. 2 | 91. 1 | 92. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1783 | 1770 | 1766 | 1756 | 1745 | 1760 |
| Line Amperes | 10. 7 | 14 | 19. 1 | 23. 7 | 29. 1 | 35. 4 | 26. 94 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA116537 | SA 09E553Y583G1 | 1 EA |
| RA107495 | RA 09E553Y583G1 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| 09CB3000SP | CONDUIT BOX CAST | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 09EP1900A01 | SPL FRONT ENDPLATE MODEL 309 BRAKE MTG | 1 EA |
| 10XN3816K60 | 3/8-16 X 3. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HA6334A01 | SPL BRAKE ADAPTER MODEL 309 BRAKE MTRS | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 84XN5013L16 | 1/2-13X1 NYLOK TYP HX SOCHD CAP SCREW TD | 4 EA |
| HW2501F15 | . 312 X 1. 625 LONG STD ST. SQUARE KEY | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 09EP1101A11SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN3816K24 | 3/8-16 X 1. 50 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 09GS1001SP | GASKET-CONDUIT BOX LID, 1/16 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 87BK8100GQF | 1-087-081-00-GQF BRAKE | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| LC0005E02 | SPL CONN. DIA. /WARN. LABEL(LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1172A01 | CUSTOM MTR CARTON LABEL LASER PRINTER | 4 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 42PA1010 | PACKAGING GROUP, STD 09 BRAKE MTR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreBrand
Baldor
Model
EBM2334TY
Brand
Baldor
Model
EBM2334T
Brand
Baldor
Model
EBM2334TY
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U048A |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-452680 |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/