We never sell your data to third parties
Baldor ECP4114T-4 is a 50 HP, 3540 RPM three-phase severe duty motor with a NEMA 326TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, cast iron construction, Inpro shaft seals, and a 5-year warranty. It is designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries.
MODEL ECP4114T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$8,511.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
326TS
Frame Material
Iron
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
610
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
29.15 in
Phase
3
Power Factor
90
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
460
| Output | 50 HP |
|---|---|
| RPM | 3540 |
| Pallet Quantity | 2 |
| Specification Number | 12E913Y109 |
| Frame | 326TS |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 1256M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 789283 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1256M |
| Elec. Spec | 12WGY109 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12E913 |
| Layout | 12LYE913 |
| Frame | 326TS |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 10/27/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/18/2013 |
| Leads | 3#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP4114T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12E913Y109 | BALDOR/COLUMBUS | 10/28/2009 | 56M 2P TEFC HOR 326TS CHEM SER SP32-6 SE | |
| 12E913W914G1 | BALDOR/COLUMBUS | 11/29/2006 | 52M 2P TEFC HOR 326TS CHEM SER SP32-6 SE | |
| 12H047W914G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 52M 2P TEFC HOR 326TS CHEM SERV SP#32-6 | |
| 12H047W914G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/17/1999 | 52M 2P TEFC HOR 326TS CHEM SERV SP#32-6 |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP4114T-4 |
| SPEC. | 12E913Y109 |
| HP | 50 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 56 |
| RPM | 3540 |
| FRAME | 326TS |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 1 |
| PF | 89 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6312 |
| ODE | 6312 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 74. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 16. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 292 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 103 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 97. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 78°C |
| Locked-Rotor Torque | 134 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 95°C |
| Starting Current | 403 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 60 | 80 | 87 | 89 | 90 | 91 | 90 |
| Efficiency | 90. 4 | 93. 7 | 94. 4 | 94. 2 | 93. 5 | 92. 9 | 93. 8 |
| Speed (RPM) | 3585 | 3574 | 3562 | 3550 | 3539 | 3527 | 3543 |
| Line Amperes | 21. 6 | 31. 3 | 42. 9 | 55. 7 | 69. 3 | 82. 9 | 63. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA187208 | SA 12E913Y109 | 1 EA |
| RA174976 | RA 12E913Y109 | 1 EA |
| 37FN3002C04 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 2. 000 ID | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB1000A04P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA3400A13SP | STUD, 1/2-13 X 7' WELKER | 4 EA |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 2 EA |
| 12EP1106A02P | PU ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HA1005A04SP | SLINGER, OD 3. 620, ID 1. 98, | 1 EA |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 12FH1002A33P | FAN COVER, MACH, EPOXY PRIMER | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HW2501H18 | KEY, 1/2 SQ X 2. 000 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 03 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 12EP1111A04GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER & RELIA | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 08 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 12-1105 | C FACE KIT | A8 |
Brand
Baldor
Model
ECP3768T-4
Brand
Baldor
Model
ECP3769T-5
Brand
Baldor
Model
ECP3768T-5
Brand
Baldor
Model
ECP3774T
Brand
Baldor
Model
ECP3769T
Brand
Baldor
Model
EM4114T
Brand
WEG
Model
05036ET3E326TS-W22
Brand
Baldor
Model
ECP4114T
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | HML-64 T |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/