We never sell your data to third parties
Baldor ECP84110T-5 is a 40 HP, 1775 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 324T frame (8.0 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor operates on 575V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Its cast iron construction and Inpro shaft seals are designed for demanding applications in oil & gas, chemical processing, and wastewater.
MODEL ECP84110T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$7,849.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
324T
Frame Material
Iron
HP
40
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
635
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
30.74 in
Phase
3
Power Factor
86
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 40 HP |
|---|---|
| RPM | 1775 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 12E599X853 |
| Frame | 324T |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1260M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | S |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 791046 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1260M |
| Elec. Spec | 12WGX853 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12E599 |
| Layout | 12LYE599 |
| Frame | 324T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/20/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/22/2013 |
| Leads | 3#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP84110T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12E599X853 | BALDOR/COLUMBUS | 8/1/2006 | 60M 4P TEFC HOR 324T IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 12S040X285G1 | BALDOR/COLUMBUS | 2/8/2006 | 60M 4P TEFC HOR 324T CHEM PROC SP#32-8 | |
| 12E599X285 | BALDOR/COLUMBUS | 1/27/2006 | 60M 4P TEFC HOR 324T IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 12S040X285G1 | BALDOR/COLUMBUS | 12/14/2001 | 60M 4P TEFC HOR 324T CHEM PROC SP#32-8 |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | ECP84110T-5 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 12E599X853 |
| CC | 010A |
| FRAME | 324T |
| S/N | |
| HP | 40 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1775 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 575 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6312 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 37 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 7. 6 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 5 |
| # OF ROTOR BARS | 40 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 93. 6 |
| # OF STATOR SLOTS | 48 |
| PF | 87 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 118 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 12. 1 Amps |
| Break-Down Torque | 334 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 242 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 145 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 49°C |
| Locked-Rotor Torque | 169 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 60°C |
| Starting Current | 226 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 55 | 76 | 84 | 87 | 88 | 89 | 88 |
| Efficiency | 89. 1 | 93. 2 | 94. 3 | 94. 5 | 94. 3 | 93. 9 | 94. 4 |
| Speed (RPM) | 1795 | 1790 | 1785 | 1780 | 1774 | 1768 | 1776 |
| Line Amperes | 15. 5 | 21. 4 | 28. 7 | 36. 7 | 45. 3 | 54. 5 | 41. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA145840 | SA 12E599X853 | 1 EA |
| RA134959 | RA 12E599X853 | 1 EA |
| 09FN3001B03SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| WD1000B19 | TERMINAL BURNDY L250HP | 1 EA |
| 10XN3816K08 | 3/8-16 X. 50 HEX HD CAP SCREW GRADE 5 | 1 EA |
| 10CB1000A04P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HA3400A32 | STUD, 1/2-13 X 7. 38 | 4 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4017A11 | 1/8 X 2. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| HW4601A55 | INPRO/SEAL #1698-A-M0022-0 VBXX 312 BRG/ | 1 EA |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 12EP1111A01P | SPL PUEP 312 BRG FOR INPRO SEAL W/EPOXY | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| HW4601A55 | INPRO/SEAL #1698-A-M0022-0 VBXX 312 BRG/ | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 12FH1002A15P | FAN COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 029 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA |
| 12EP1111A02GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER & RELIA | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 08 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
ECP84110T-4
Brand
Baldor
Model
ECP84110T-5
Brand
WEG
Model
04018ST3HIE324T-W22
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/