We never sell your data to third parties
Baldor EM4114T-5 is a 50 HP, 3540 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 326TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 575V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation. This NEMA Premium motor is part of Baldor's General Purpose line, offering high efficiency and reliable performance.
MODEL EM4114T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$7,607.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
326TS
Frame Material
Iron
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
574
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
28.84 in
Phase
3
Power Factor
89
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 50 |
|---|---|
| RPM | 3540 |
| Pallet Quantity | 2 |
| Specification Number | 12M009Y278G1 |
| Frame | 326TS |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 1252M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1252M |
| Elec. Spec | 12WGY278 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12M09 |
| Layout | 12LYM009 |
| Frame | 326TS |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 4/22/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM4114T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12M009Y278G1 | BALDOR/COLUMBUS | 4/24/2010 | 52M 2P TEFC HOR 326TS SE | |
| 12M009Y115G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/24/2009 | 56M 2P TEFC HOR 326TS SE | |
| 12M009W913G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 52M 2P TEFC HOR 326TS SUPER-E | |
| 12M009W913G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/17/1999 | 52M 2P TEFC HOR 326TS SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM4114T-5 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 12M009Y278G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 326TS |
| S/N | |
| HP | 50 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 3540 |
| PH | 3 |
| DES | A |
| VOLT | 575 |
| KVA-CODE | H |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 45 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 89 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 74. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 13. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 292 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 174 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 98. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 80°C |
| Locked-Rotor Torque | 135 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 98°C |
| Starting Current | 325 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 58 | 79 | 86 | 89 | 90 | 90 | 90 |
| Efficiency | 90. 6 | 93. 6 | 94. 3 | 94. 1 | 93. 3 | 92. 7 | 93. 6 |
| Speed (RPM) | 3585 | 3573 | 3561 | 3550 | 3538 | 3526 | 3543 |
| Line Amperes | 17. 7 | 25. 4 | 34. 6 | 44. 8 | 55. 7 | 66. 6 | 51. 3 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA193936 | SA 12M009Y278G1 | 1 EA |
| RA181530 | RA 12M009Y278G1 | 1 EA |
| 37FN3002C04 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 2. 000 ID | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB3001 | CONDUIT BOX CAST W/2. 500 LEAD HOLE | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 12EP1107A05 | FR ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 12EP1106A01 | PU ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| 10XN3118K36 | 5/16-18 X 2. 25' HEX HD, GRADE 5 | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| HA3400A13SP | STUD, 1/2-13 X 7' WELKER | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 12FH1002SP | FAN COVER, CAST QF, WAUPACA QUALITY | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H18 | KEY, 1/2 SQ X 2. 000 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 12-1105 | C FACE KIT | A8 |
| 12EP1501A03SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4114T-5
Brand
Baldor
Model
EM4114T
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1058 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT3111A |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/