We never sell your data to third parties
Baldor CEWDM23934T is a 20 HP, 1765 RPM, 3-phase washdown duty electric motor with a NEMA 256TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This motor features a C-face mounting configuration, operates on 60 Hz, and is designed for demanding applications in food and beverage, pharmaceutical, and other washdown environments requiring corrosion resistance and easy cleaning.
MODEL CEWDM23934T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$7,098.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256TC
Frame Material
Steel
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
283
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.56 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 39R098W766G1 |
| Frame | 256TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3952M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | Y |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 786850 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3952M |
| Elec. Spec | 39WGW766 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39R098 |
| Layout | 39LYR098 |
| Frame | 256TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/20/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM23934T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39R098W766G1 | BALDOR/OZARK | 4/10/2002 | 52M 4P TEFC HOR 256TC SP#9(HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669E |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM23934T |
| SPEC. | 39R098W766G1 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 52-48/24 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 256TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 84 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 60 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 8. 5 Amps |
| Break-Down Torque | 183 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 4083 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 79 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 70°C |
| Locked-Rotor Torque | 120 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 84°C |
| Starting Current | 171 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 67 | 79 | 84 | 86 | 87 | 85 |
| Efficiency | 89. 6 | 92. 9 | 93. 5 | 93. 2 | 92. 5 | 91. 6 | 92. 8 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1784 | 1776 | 1767 | 1758 | 1748 | 1762 |
| Line Amperes | 10. 17 | 13. 79 | 18. 39 | 23. 89 | 28. 78 | 34. 6 | 26. 82 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA086801 | SA 39R098W766G1 | 1 EA |
| RA079829 | RA 39R098W766G1 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| MJ5002A01 | SILICON RUBBER SEALANT, 732CL 10. 3 OZ TU | 0. 025 EA |
| HA6016WP | ADAPTER, CONDUT BOX, W/WHITE EPOXY, PRIM | 1 EA |
| 09GS1006 | GASKET, CONDUIT BOX, NEOP-1/16 THICK-BLA | 1 EA |
| 09CB3002A01P | CB MACH - 1. 25 N. P. T. LEAD HOLE W/EPOXY | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 39EP1100A08WP | FR ENDPLATE, MACH W/WHITE EPOXY, PRIMED | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HW2502G25 | #303 SS, SQ KEY 3/8 X 2. 880 | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| 39EP1500A04P | PU ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| HW4600B53 | SEAL 1. 688 X 2. 275 X 0. 312 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD SS X | 4 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HA3154S02 | THRUBOLT STUD 3/8-16 X 15. 875 SS | 4 EA |
| XY3816S12 | 3/8-16 HEX FINISHED NUT SS | 8 EA |
| HA2001B08 | SPL SPACER FOR AIR DEFLECTOR. 50 O. D. X | 3 EA |
| 09FH4000A23MWP | FAN COVER, MACH W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| 10XN2520S16 | 41/4-20 X 1 HEX HEAD SS | 3 EA |
| 09CB3501P | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 19XT2520S12 | 1/4-20X3/4 HWH NO SLOT TY. 23 18-8 S. S. | 2 EA |
| HW1001S25 | WASHER, 1/4 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 07GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX, . 125 THICK BLACK NE | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 085 LB |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025W01 | PAINT- 781-01 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 05 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1669E | SS WD SUPER-E UL CSA CC REV MTG | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HA5027A01 | HA4066A01 T-DRAIN X2 BAGGED | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
CEWDM3555T
Brand
Baldor
Model
CEWDM3546-5
Brand
Baldor
Model
CEWDM3550
Brand
Baldor
Model
CEWDM3546
Brand
Baldor
Model
CEWDM23994T
| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCAP751AE251GAA009 |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/