We never sell your data to third parties
Baldor CEWDM23934T-5 is a 20 HP, 1765 RPM three-phase washdown duty electric motor with a NEMA 256TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it operates on 575V at 60 Hz. The motor features a C-face mounting flange, corrosion-resistant construction, and is part of Baldor's washdown product line.
MODEL CEWDM23934T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$7,098.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256TC
Frame Material
Steel
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
289
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.56 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 39R098X438G1 |
| Frame | 256TC |
| Weight | 289. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3952M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | W |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 786850 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3952M |
| Elec. Spec | 39WGX438 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39R098 |
| Layout | 39LYR098 |
| Frame | 256TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/20/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM23934T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39R098X438G1 | BALDOR/OZARK | 6/16/2008 | 52M 4P TEFC HOR 256TC SP#9(HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669E |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM23934T-5 |
| SPEC. | 39R098X438G1 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 19 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 256TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 84 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 60 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 6. 62 Amps |
| Break-Down Torque | 189 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 668 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 77. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 71°C |
| Locked-Rotor Torque | 118 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 87°C |
| Starting Current | 134 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 54 | 75 | 83 | 85 | 89 | 89 | 87 |
| Efficiency | 89. 7 | 93 | 93. 5 | 93. 2 | 92. 4 | 91. 4 | 92. 7 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1784 | 1776 | 1767 | 1757 | 1747 | 1761 |
| Line Amperes | 7. 97 | 10. 9 | 14. 6 | 19 | 23 | 27. 7 | 21. 4 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA115919 | SA 39R098X438G1 | 1 EA |
| RA106935 | RA 39R098X438G1 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| MJ5002A01 | SILICON RUBBER SEALANT, 732CL 10. 3 OZ TU | 0. 025 EA |
| HA6016WP | ADAPTER, CONDUT BOX, W/WHITE EPOXY, PRIM | 1 EA |
| 09GS1006 | GASKET, CONDUIT BOX, NEOP-1/16 THICK-BLA | 1 EA |
| 09CB3002A01P | CB MACH - 1. 25 N. P. T. LEAD HOLE W/EPOXY | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 39EP1100A08WP | FR ENDPLATE, MACH W/WHITE EPOXY, PRIMED | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HW2502G25 | #303 SS, SQ KEY 3/8 X 2. 880 | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| 39EP1500A04P | PU ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| HW4600B53 | SEAL 1. 688 X 2. 275 X 0. 312 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD SS X | 4 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HA3154S02 | THRUBOLT STUD 3/8-16 X 15. 875 SS | 4 EA |
| XY3816S12 | 3/8-16 HEX FINISHED NUT SS | 8 EA |
| HA2001B08 | SPL SPACER FOR AIR DEFLECTOR. 50 O. D. X | 3 EA |
| 09FH4000A23MWP | FAN COVER, MACH W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| 10XN2520S16 | 41/4-20 X 1 HEX HEAD SS | 3 EA |
| 09CB3501P | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 19XT2520S12 | 1/4-20X3/4 HWH NO SLOT TY. 23 18-8 S. S. | 2 EA |
| HW1001S25 | WASHER, 1/4 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 07GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX, . 125 THICK BLACK NE | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 085 LB |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025W01 | PAINT- 781-01 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 05 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HA5027A01 | HA4066A01 T-DRAIN X2 BAGGED | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1669E | SS WD SUPER-E UL CSA CC REV MTG | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEWDM3546
Brand
Baldor
Model
CEWDM3555T
Brand
Baldor
Model
CEWDM3550
Brand
Baldor
Model
CEWDM3555
Brand
Baldor
Model
CEWDM23934T-5
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT10-25-30M-LLUSHBNTB |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/