We never sell your data to third parties
Baldor VHECP2334T is a 20 HP, 1765 RPM, three-phase severe duty vertical pump motor with a NEMA 256T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for high-thrust vertical pump applications, this Super-E premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz. It features IEEE 841 severe duty construction with a 1.15 service factor, Class F insulation, and a 5-year warranty for demanding industrial environments.
MODEL VHECP2334T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$5,519.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256HP
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
337
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
26.11 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
P-BASE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09G604Y583 |
| Frame | 256HP |
| Weight | 337. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0952M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | X |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 790041 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0952M |
| Elec. Spec | 09WGY583 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09G604 |
| Layout | 09LYG604 |
| Frame | 256HP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/15/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VHECP2334T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09G604Y583 | BALDOR/OZARK | 1/10/2005 | 52M 4P TEFC VER 256HP CHEM SERV SP#32-6 |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | VHECP2334T |
| SPEC. | 09G604Y583 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 48/24 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 256HP |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 84 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 51 |
| DE | 6311 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 9. 41 Amps |
| Break-Down Torque | 213 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 426 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 85. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 60°C |
| Locked-Rotor Torque | 121 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 175 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 69 | 80 | 84 | 86 | 87 | 85 |
| Efficiency | 89 | 92. 8 | 93. 1 | 93 | 92. 2 | 91. 1 | 92. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1783 | 1770 | 1766 | 1756 | 1745 | 1760 |
| Line Amperes | 10. 7 | 14 | 19. 1 | 23. 7 | 29. 1 | 35. 4 | 26. 94 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA123578 | SA 09G604Y599G1 | 1 EA | |
| RA114066 | RA 09G604Y599G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA | |
| 09CB1002A13P | KOBX W/1. 50 NPT LEAD HL, 2. 38 MTG HL PATT | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| HA3400A33 | STUD- 3/8-16 X 4. 82 HEX WELKER | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA | |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA | |
| 10XN3118K56 | 5/16-18 X 3. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 09EP1505A11P | PU ENDPLATE ENCL 213 BRG 309 254-256LP, | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| 10XN3816K24 | 3/8-16 X 1. 50 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA | |
| HW4600B40 | V-RING SLINGER 2. 000 X 2. 680 X 0. 280 | 1 EA | |
| 09FH1000A11P | FAN COVER, MACH P-BASE W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW4600E45 | CR#20599 DBL LIP VITON SEAL 2. 063 I. D. | 1 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA | |
| HA6387 | SPL EYE BRACKET 309-10 FRCR. STEEL P-BAS | 2 EA | |
| 10XN3816K20 | 3/8-16 X 1. 25 HEX HD CAP GRADE 5 | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA | |
| 09FH1500A01P | DRIP COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 10XN2520K30 | STD. 25X20 THD HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA | |
| HW1000A25 | 1/4 SAE FLAT WASHER (FS) | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| 12CB1503A01P | KOLD MACH, W/LIP & EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 2 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA | |
| HW2501E18 | KEY, 1/4 SQ X 2. 000 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| HW4500A05 | 1669B ALEM/UNIV860 GR FTG X | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 4 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 05 GA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| LB1182 | WARNING LABEL FOR MOTORS WITH EYENUTS | 1 EA | |
| PK6014 | STEEL STRAP FOR 309-312 BASELESS MOTORS | 3 EA | |
| 19XW3118A08 | . 31-18 X. 50 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 3 EA | |
| 09EP1100A28GP6 | ENDPLATE, MACH, PRIMED, W/RELIANCE GREEN | 1 EA | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 023 EA | |
| 37FN3002C02 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 500 ID | 1 EA | |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 4 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA | |
| 40PA1014 | PACKAGING GROUP, 09 NO BASE | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreBrand
Baldor
Model
VFDL3516TM
Brand
Baldor
Model
VHECP3663T
Brand
Baldor
Model
VHECP2394T
Brand
Baldor
Model
VHECP2334T
Brand
Baldor
Model
VFDL3612TM
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 3308 A-2ZNR/C3 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSFWB7210B-100KC-B5-KS1 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | Y380 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 300.1-KT-63-M8-OS |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/