We never sell your data to third parties
Baldor CECP84103T-4 is a 25 HP, 1770 RPM, 3-phase severe duty motor with a NEMA 284TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and operates on 460V at 60 Hz. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL CECP84103T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,092.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
284TC
Frame Material
Iron
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
430
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
28 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 25 HP |
|---|---|
| RPM | 1780 |
| Pallet Quantity | 2 |
| Specification Number | 10H404W725 |
| Frame | 284TC |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1050M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 787523 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1050M |
| Elec. Spec | 10WGW725 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10H404 |
| Layout | 10LYH404 |
| Frame | 284TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 10/15/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/18/2013 |
| Leads | 3#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CECP84103T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10H404W725 | BALDOR/COLUMBUS | 10/16/2012 | 50M 4P TEFC HOR 284TC IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 10G309W725 | BALDOR/COLUMBUS | 3/18/2010 | 50M 4P TEFC HOR 284TC IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 10G309X312 | BALDOR/COLUMBUS | 7/26/2006 | 46M 4P TEFC HOR 284TC IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 10F181X312 | BALDOR/COLUMBUS | 10/25/2001 | 46M 4P TEFC HOR 284TC CHEM SERV SP#32-8 | |
| 10F181W725 | BALDOR/COLUMBUS | 1/17/2001 | 50M 4P TEFC HOR 284TC CHEM SERV SP#32-8 |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | CECP84103T-4 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 10H404W725 |
| CC | 010A |
| FRAME | 284TC |
| S/N | |
| HP | 25 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1780 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6311 |
| AMP | 30. 5 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 7. 4 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| # OF ROTOR BARS | 40 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 92. 4 |
| # OF STATOR SLOTS | 48 |
| PF | 82 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 74 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 11. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 226 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 286 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 101 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 51°C |
| Locked-Rotor Torque | 137 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 62°C |
| Starting Current | 188 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 47 | 69 | 78 | 82 | 84 | 84 | 83 |
| Efficiency | 90. 2 | 93. 4 | 93. 9 | 93. 6 | 92. 9 | 92 | 93. 2 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1787 | 1781 | 1774 | 1766 | 1758 | 1769 |
| Line Amperes | 13. 9 | 18. 4 | 24. 1 | 30. 5 | 37. 5 | 45. 2 | 34. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA252738 | SA 10H404W725 | 1 EA | |
| RA239563 | RA 10H404W725 | 1 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| 10CB1000A09P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| 10XN3816K32 | BOLT, 3/8-16X2 HH YZ(5) | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4017A02 | . 125X2. 50 GREASER EXTENS. F/S | 1 EA | |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A53 | INPRO/SEAL VBXX FOR 311 BEARING/310 FRAM | 1 EA | |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 10EP1305A116P | PU ENDPLATE, MACH W/INPRO SEAL & EPOXY P | 1 EA | |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A53 | INPRO/SEAL VBXX FOR 311 BEARING/310 FRAM | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 10FH1007A24P | FAN COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 3 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 3 EA | |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA | |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 1 EA | |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 026 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA | |
| 10EP1110A02GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/PRIMER & PAINT | 1 EA | |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| 09FN3001C02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA | |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 07 GA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA | |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA | |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreBrand
Baldor
Model
CECP84103T-4
Brand
Baldor
Model
CECP84103T-5
Brand
WEG
Model
02518ST3QIE284TC-W22
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 504-3MGT-15 |
| Brand | Century |
| Model | VB2054V1 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/