We never sell your data to third parties
Baldor CECP82394T-4 is a 15 HP, 3510 RPM, 3-phase severe duty electric motor with a NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, cast iron construction, Inpro shaft seals, and a 5-year warranty. It is designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries.
MODEL CECP82394T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,202.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
308
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
25.28 in
Phase
3
Power Factor
89
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
460
| Output | 15 HP |
|---|---|
| RPM | 3510 |
| Pallet Quantity | 4 |
| Specification Number | 09J621Y948 |
| Frame | 254TC |
| Weight | 306. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0934M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 790029 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0934M |
| Elec. Spec | 09WGY948 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09J621 |
| Layout | 09LYJ621 |
| Frame | 254TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 7/26/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/13/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CECP82394T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09J621Y948 | BALDOR/OZARK | 7/27/2011 | 34M 2P TEFC HOR 254TC IEEE-841 32-8 SE | |
| 09H176Y948 | BALDOR/OZARK | 7/25/2006 | 34M 2P TEFC HOR 254TC IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 09G679Y948 | BALDOR/OZARK | 6/9/2005 | 34M 2P TEFC HOR 254TC CHEM SERV SP32-8 | |
| 09F300Y614 | BALDOR/OZARK | 8/22/2002 | 34M 2P TEFC HOR 254TC CHEM SERV SP#32-8 | |
| 09F300X814 | BALDOR/OZARK | 1/11/2001 | 30M 2P TEFC HOR 254TC CHEM SERV SP#32-8 |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | CECP82394T-4 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 09J621Y948 |
| CC | 010A |
| FRAME | 254TC |
| S/N | |
| HP | 15 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 3510 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6309 |
| AMP | 17 |
| MOTOR WEIGHT | 239 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 1. 6 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| # OF ROTOR BARS | 28 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 90. 2 |
| # OF STATOR SLOTS | 36 |
| PF | 91 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 94 Amps |
| Break-Down Torque | 119 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 634 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 22. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 45°C |
| Locked-Rotor Torque | 36. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 55°C |
| Starting Current | 116 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 63 | 82 | 88 | 91 | 92 | 92 | 92 |
| Efficiency | 87. 5 | 91. 5 | 92. 2 | 91. 8 | 90. 9 | 89. 7 | 91. 3 |
| Speed (RPM) | 3583 | 3565 | 3547 | 3527 | 3505 | 3481 | 3514 |
| Line Amperes | 6. 42 | 9. 31 | 12. 9 | 16. 8 | 21 | 25. 6 | 19. 3 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA227686 | SA 09J621Y948 | 1 EA | |
| RA214767 | RA 09J621Y948 | 1 EA | |
| 37FN3002C02 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 500 ID | 1 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA | |
| 09CB1002A12P | KOBX W/1. 25 NPT LEAD HOLE & 2. 38 MTG HOL | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4017A08 | . 125X3. 50 GREASER EXTEN. NLA | 1 EA | |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HW4019A01 | PIPE COUPLING 1/8 NPT, STEEL, ZINC COATING | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA | |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| 09EP1318A01P | ENDPLATE, MACH EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA | |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| 09FH1000P | FAN COVER, CAST W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| HA3400A39 | STUD- 3/8-16 X 6. 19 OAL HEX WELKER | 4 EA | |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| 12CB1503A01P | KOLD MACH, W/LIP & EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 2 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA | |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA | |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 023 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA | |
| 09EP1118A02GP6 | FREP MACH, 309 BRG. EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 05 GA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA | |
| 40PA1005 | PACKAGING GROUP, 09 STD | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreBrand
WEG
Model
01536ST3QIE254T-W22
Brand
Baldor
Model
VECP82394T-4
Brand
Marathon Electric
Model
W544
Brand
Baldor
Model
ECP82394T-4
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 23032 CCK/W33 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/