We never sell your data to third parties
WEG 01536ST3QIE254T-W22 is a 15 HP, 3600 RPM, three-phase severe duty motor with NEMA Premium (IE3) efficiency. This W22 platform motor features a 254T cast iron frame, 460V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is built to IEEE 841 standards for severe duty applications, offering Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 01536ST3QIE254T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,177.66 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
254/6T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 0 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 3530 |
| Full Load Amps | 17. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 6. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 17. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP82394T-4
Brand
Marathon Electric
Model
W544
Brand
Baldor
Model
ECP82394T-4
Brand
Baldor
Model
CECP82394T-4
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8210545.24 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2CM-G400 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | D1760-8M-14 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | T16W-150PM |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHPPZ202-10-IL |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more