We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM2535T-8 is a 30 HP, 1770 RPM, 3-phase general purpose motor with a NEMA 286T frame (7.00" shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 200V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is foot mounted (F1) with standard conduit box placement. Designed for industrial applications like pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM2535T-8
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,097.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
286T
Frame Material
Steel
HP
30
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
278
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
26.06 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
| Output | 30 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 4 |
| Specification Number | 40G048W947 |
| Frame | 286T |
| Weight | 278. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 200 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4052M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | X |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 784341 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4052M |
| Elec. Spec | 40WGW947 |
| CD Diagram | CD0695 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 40G48 |
| Layout | 40LYG048 |
| Frame | 286T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 6#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2535T-8
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 40G048W947 | BALDOR/COLUMBUS | 9/20/2011 | 52M 4P OPSB HOR 286T SUPER-E | |
| 40G048W947 | BALDOR/OZARK | 9/20/2011 | 52M 4P OPSB HOR 286T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2535T-8 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 40G048W947 |
| CC | 010A |
| FRAME | 286T |
| S/N | |
| HP | 30 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1770 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 200 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6311 |
| AMP | 81 |
| USABLE AT 208V | 81. 1 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 1 |
| PF | 85 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 88. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 30. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 272 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 0423 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 127 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 31°C |
| Locked-Rotor Torque | 149 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 40°C |
| Starting Current | 514 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 72 | 82 | 85 | 87 | 87 | 0 |
| Efficiency | 90. 3 | 93. 6 | 94. 2 | 94. 1 | 93. 6 | 92. 7 | 0 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1785 | 1777 | 1769 | 1761 | 1752 | 0 |
| Line Amperes | 35. 7 | 47. 7 | 63 | 80. 3 | 99 | 119. 8 | 91. 3 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA038447 | SA 40G048W947 | 1 EA |
| RA034448 | RA 40G048W947 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| HA6017A01 | CAST ADAPTOR | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 40EP3200A02 | STD FREP OPEN 309 BRG | 1 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 40EP3200B05 | STD PUEP OPEN 311 BRG | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| HA3154A04 | THRUBOLT STUD 3/8-16 X 18. 750 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0695 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 40-1400 | C FACE KIT | A8 |
Brand
Baldor
Model
EM2535T-CI
Brand
Baldor
Model
EM2535T-BG
Brand
Baldor
Model
EM2535T-8G
Brand
Baldor
Model
EM2535T-12
Brand
Baldor
Model
EM2535T-5BG
| Brand | Climax Metal |
| Model | SS-008144-036A |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/