We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EFM2531T is a 25 HP, 1760 RPM three-phase electric motor with a NEMA 284T frame (7.00 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. It operates on 60 Hz power with a standard F2 mounting configuration (foot mounted, conduit box on right). This general-purpose motor is suitable for industrial applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL EFM2531T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,746.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
284T
Frame Material
Steel
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
313
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
25.06 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 25 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 4 |
| Specification Number | 40E208X793 |
| Frame | 284T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4050M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 790294 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4050M |
| Elec. Spec | 40WGX793 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 40E208 |
| Layout | 40LYE208 |
| Frame | 284T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 1/22/2013 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/21/2013 |
| Leads | 9#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By | |
Specification History for EFM2531T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| | 40E208X793 | BALDOR/COLUMBUS | 1/23/2013 | 50M 4P OPSB HOR 284T F2 SE |
| | 40E208X793 | BALDOR/OZARK | 1/23/2013 | 50M 4P OPSB HOR 284T F2 SE |
| | 40E208W273G1 | BALDOR/OZARK | 10/25/2010 | 46M 4P OPSB HOR 284T F2 SE |
| | 40E208W943 | BALDOR/OZARK | 6/16/2009 | 46M 4P OPSB HOR 284T F2 SE |
| | 40G070W943G1 | BALDOR/OZARK | 8/10/1999 | 46M 4P OPSB HOR 284T F-2 MTG SUPER-E |
| | 40G070W943G1 | BALDOR/OZARK | 6/17/1999 | 46M 4P OPSB HOR 284T F-2 MTG SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EFM2531T |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 40E208X793 |
| CC | 010A |
| FRAME | 284T |
| S/N | |
| HP | 25 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1770 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6311 |
| AMP | 60/30 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| PF | 82 |
| SER. F. | 1. 15 |
| | |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 74 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 12. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 216 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 299 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 88. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 28°C |
| Locked-Rotor Torque | 121 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 34°C |
| Starting Current | 190 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 68 | 78 | 82 | 84 | 83 | 83 |
| Efficiency | 89. 6 | 93 | 93. 8 | 93. 6 | 93. 1 | 92. 3 | 93. 3 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1787 | 1781 | 1774 | 1766 | 1757 | 1769 |
| Line Amperes | 14. 3 | 18. 6 | 24 | 30. 4 | 37. 2 | 44. 9 | 34. 5 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA257334 | SA 40E208X793 | 1 EA |
| RA244120 | RA 40E208X793 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| HA6017A01 | CAST ADAPTOR | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 40EP3200A02 | STD FREP OPEN 309 BRG | 1 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 40EP3200B05 | STD PUEP OPEN 311 BRG | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| HA3154A04 | THRUBOLT STUD 3/8-16 X 18. 750 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| | Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|---|
| 40-1400 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2531T
Brand
Marathon Electric
Model
GT0065
Brand
Baldor
Model
EHM2531T
Brand
Baldor
Model
EHFM2531T
| Brand | SMC |
| Model | AS3201F-03-08SD |
| Brand | Smith Bearings |
| Model | IRR-1-1/2 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | ARCA.GREASE.LOAD150.50KG |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSHF726W-5KT-B9-HS2-P24 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/