We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM4106T is a 20 HP, 3520 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 256T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque. It is foot mounted (F1) and designed for demanding applications like pumps, fans, and compressors.
MODEL EM4106T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,273.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256T
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
255
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
23.36 in
Phase
3
Power Factor
89
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 3520 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 09P011Z601 |
| Frame | 256T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0936M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0936M |
| Elec. Spec | 09WGZ601 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09P11 |
| Layout | 09LYP011 |
| Frame | 256T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/9/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By | |
Specification History for EM4106T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| | 09P011Z601 | BALDOR/OZARK | 6/9/2010 | 36M 2P TEFC HOR 256T SE |
| | 09P011Z601 | BALDOR/COLUMBUS | 6/9/2010 | 36M 2P TEFC HOR 256T SE |
| | 09P011Y613G1 | BALDOR/OZARK | 12/2/2002 | 44M 2P TEFC HOR 256T SUPER-E |
| | 09P011X763G1 | BALDOR/OZARK | 6/23/2000 | 40M 2P TEFC HOR 256T SUPER-E |
| | 09P011X856G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/30/1999 | 44M 2P TEFC HOR 256T SUPER-E |
| | 09P026X467 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 36M 2P TEFC HOR 256T SE |
| | 09P026X467 | BALDOR/COLUMBUS | 6/9/1999 | 36M 2P TEFC HOR 256T SE |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM4106T |
| SPEC. | 09P011Z601 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 46/23 |
| RPM | 3520 |
| FRAME | 256T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91 |
| PF | 89 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 50 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 17 Amps |
| Break-Down Torque | 111 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 47592 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 39. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 76°C |
| Locked-Rotor Torque | 49. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 95°C |
| Starting Current | 161 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 58 | 78 | 86 | 89 | 90 | 90 | 90 |
| Efficiency | 88. 9 | 92. 2 | 92. 4 | 91. 7 | 90. 7 | 89. 2 | 91. 1 |
| Speed (RPM) | 3579. 6 | 3561. 5 | 3541. 3 | 3519. 5 | 3495. 4 | 3467. 8 | 3505 |
| Line Amperes | 9 | 13 | 17. 7 | 22. 9 | 28. 6 | 35 | 26. 3 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA198113 | SA 09P011Z601 | 1 EA |
| RA185480 | RA 09P011Z601 | 1 EA |
| 37FN3002C02 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 500 ID | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 09EP1100A194 | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 09EP1101A136 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3113A02 | THRUBOLT 3/8-16 X 16. 750 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09FH4000SP | FAN COVER, STAMPED | 1 EA |
| HA2081A05 | SPACER TUBE, 309 FAN HSG, 2. 00 LONG | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A05 | 1669B ALEM/UNIV860 GR FTG X | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4066A01 | PUSH IN T-DRAIN FITTING (BLACK) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4066A01 | PUSH IN T-DRAIN FITTING (BLACK) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005E02 | SPL CONN. DIA. /WARN. LABEL(LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 09PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| | Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|---|
| 09-1309 | C FACE KIT (kit may require RB3001A01) | A8 |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4106T-5
Brand
Baldor
Model
EM4106T-8
Brand
Baldor
Model
EM4106T
Brand
WEG
Model
02036ET3E256T-W22
Brand
Baldor
Model
ECP4106T
Brand
Baldor
Model
ECP4106T-4
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/