We never sell your data to third parties
WEG 02036ET3E256T-W22 is a 20 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor in a 256T frame. This W22 severe duty TEFC motor features a cast iron construction, IP55 enclosure, and 208-230/460V dual voltage rating. It is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, and suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and regreasable ball bearings for demanding industrial use.
MODEL 02036ET3E256T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,136.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
254/6T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 3520 |
| Full Load Amps | 51. 3-46. 4/23. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 13. 0/6. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 51. 3-46. 4/23. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4106T
Brand
Baldor
Model
ECP4106T
Brand
Baldor
Model
ECP4106T-4
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 8GTV-1120-21 |
| Brand | SMC |
| Model | MKG20-10LZ-M9BWL |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more