We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EFM2515T-8 is a 20 HP, 1765 RPM, 3-phase electric motor with a NEMA 256T frame (6.25" shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. It operates on 200V at 60 Hz with a standard 1.15 service factor. This foot-mounted motor (F2 configuration) is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors, featuring Class F insulation and NEMA Design B torque characteristics.
MODEL EFM2515T-8
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,108.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
256T
Frame Material
Steel
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
240
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
23.19 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 4 |
| Specification Number | 39K070W949G1 |
| Frame | 256T |
| Weight | 226. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 200 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3944M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | K |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3944M |
| Elec. Spec | 39WGW949 |
| CD Diagram | CD0695 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39K70 |
| Layout | 39LYK070 |
| Frame | 256T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 6#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EFM2515T-8
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39K070W949G1 | BALDOR/OZARK | 2/1/2002 | 44M 4P OPSB HOR 256T F-2 MTG SUPER-E | |
| 39M098W949G1 | BALDOR/OZARK | 8/10/1999 | 44M 4P OPSB HOR 256T SUPER-E | |
| 39M098W949G1 | BALDOR/OZARK | 6/17/1999 | 44M 4P OPSB HOR 256T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EFM2515T-8 |
| SPEC. | 39K070W949G1 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 200 |
| AMP | 54. 3 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 256T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 54. 5 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 22. 4 Amps |
| Break-Down Torque | 205 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 0856 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 75 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 35°C |
| Locked-Rotor Torque | 116 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 42°C |
| Starting Current | 373 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 44 | 65 | 75 | 85 | 84 | 85 | 84 |
| Efficiency | 88. 1 | 92. 1 | 93 | 93 | 92. 5 | 91. 8 | 92. 7 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1785 | 1778 | 1770 | 1762 | 1753 | 1765 |
| Line Amperes | 28 | 36 | 46 | 54. 3 | 69 | 82 | 63. 12 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA082068 | SA 39K070W949G1 | 1 EA |
| RA075397 | RA 39K070W949G1 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| HA6016 | ADAPTER, CAST CONDUIT BOX | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 1 EA |
| 39EP3200A01SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 39EP3201A13 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| 39AD2002A01 | BAFFLE PLATE 39 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 2 EA |
| HA3154A09 | TB STUD 3/8-16 X 16. 25 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| LC0695 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 39PA1000 | PACKAGING GROUP 39 PRINT | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 39-3400 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreBrand
Baldor
Model
EFM2515T-8
Brand
Baldor
Model
EFM2515T
| Brand | United Abrasives |
| Model | 38062 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 2705-P21C2 |
| Brand | NSI Industries |
| Model | GBIBZ-126-4414 |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/