We never sell your data to third parties
Baldor CESSWDM3615T is a 5 HP, 1750 RPM, 3-phase, 60 Hz industrial electric motor with a NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This motor features a C-face mounting configuration (F1 standard conduit box left) and is designed for demanding applications such as pumps, fans, and conveyors. It operates on common three-phase voltages and is built with robust construction for reliable performance.
MODEL CESSWDM3615T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,828.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
112
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.32 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 36L738S719G1 |
| Frame | 184TC |
| Weight | 112. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3646M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3646M |
| Elec. Spec | 36WGS719 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36L738 |
| Layout | 36LYL738 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 4/13/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM3615T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36L738S719G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/8/2012 | 46M 4P TEFC HOR 184TC S/P#9-4 | |
| 36L738Y754G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/7/2006 | 46M 4P TEFC HOR 184TC S/P#9-4 | |
| 36K202Y754G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/2/2002 | 46M 4P TEFC HOR 184TC S/P#9-2(ALL | |
| 36J603Y754G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/11/2002 | 46M 4P TEFC HOR 184TC S/P#9-2(ALL |
| Nameplate No. | NP1953B01 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM3615T |
| SPEC. | 36L738S719G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 13/6. 5 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 81 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 91 Amps |
| Break-Down Torque | 49. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 3457 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 27. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 87°C |
| Locked-Rotor Torque | 32. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 109°C |
| Starting Current | 48. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 64 | 75 | 81 | 83 | 84 | 82 |
| Efficiency | 86. 3 | 90. 3 | 90. 6 | 89. 8 | 88. 4 | 86. 5 | 89 |
| Speed (RPM) | 1788. 5 | 1776. 4 | 1763. 2 | 1748. 5 | 1732. 5 | 1714. 2 | 1739 |
| Line Amperes | 3. 26 | 4. 07 | 5. 17 | 6. 44 | 7. 96 | 9. 65 | 7. 35 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA221365 | SA 36L738S719G1 | 1 EA |
| RA208503 | RA 36L738S719G1 | 1 EA |
| 36FN3000A01SP | EXFN, PLASTIC, 7. 00 OD, . 912 ID | 1 EA |
| 36CB1003A01 | CONDUIT BOX | 1 EA |
| 36GS1024 | 36 MOLDED GASKET W/LIP, 1. 12 LEAD HOLE, | 1 EA |
| 10XN2520A08 | 1/4-20X1/2 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36FE1907A01 | FR EP ASSY W/EP FROM SOUTHERN TOOL STAIN | 1 EA |
| HW4606A02 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-0938-1624-AL23) | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP1908A03 | PUEP, FOR LOCKED 6206 BRG | 1 EA |
| HW4500A33 | 1/8 NPT STAINLESS, HOLO-KROME #13002, PRES | 3 EA |
| 10XN2520S28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD SS X | 4 EA |
| HA1049A02 | DUBO LOK WASHER SIZE 1/4 (NYLON LOCK SEA | 4 EA |
| HA1049A02 | DUBO LOK WASHER SIZE 1/4 (NYLON LOCK SEA | 4 EA |
| 36FH4011 | WASHDOWN FAN COVER #304 STAINLESS W/NOTC | 1 EA |
| 10XN1032S06 | HEX HD CAP SCREW, SS | 3 EA |
| 36CB4517 | 36 LIPPED CB LID #304 STAINLESS STEEL | 1 EA |
| 37GS3010SP | 1/16'WHITE LID GASKET | 1 EA |
| 59XN0832S07 | 8/32 X 7/16 HX WS HD SER X | 4 EA |
| HW4606A03 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-1156-1875-AL44) | 1 EA |
| HW2502E16 | #303 SS, SQ KEY 1/4 X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA |
| HW3200S01 | EYEBOLT 3/8-16 X3/4 S. S. TDR #35988 | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| HA3101S29 | THRUBOLT- 1/4-20X13. 00 SS | 4 EA |
| LB1172A01 | CUSTOM MTR CARTON LABEL LASER PRINTER | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Leeson
Model
132208.00
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 23140EMW33 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/