We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CESSWDM3611T is a 3 HP, 1760 RPM three-phase electric motor with a NEMA 182TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. It is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors, and is part of the Baldor Super-E NEMA Premium efficiency line.
MODEL CESSWDM3611T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,514.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
102
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.32 in
Phase
3
Power Factor
76
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 36L738S945G1 |
| Frame | 182TC |
| Weight | 94. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3635M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3635M |
| Elec. Spec | 36WGS945 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36L738 |
| Layout | 36LYL738 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/13/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM3611T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36L738S945G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/16/2012 | 35M 4P TEFC HOR 182TC S/P#9-4 | |
| 36L738T154G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/7/2006 | 30M 4P TEFC HOR 182TC S/P#9-4 | |
| 36K202T154G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/11/2002 | 30M 4P TEFC HOR 182TC S/P#9-2(ALL | |
| 36J603T154G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/26/2002 | 30M 4P TEFC HOR 182TC S/P#9-2(ALL | |
| 36K202T154G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/21/2002 | 30M 4P TEFC HOR 182TC S/P#9-2(ALL | |
| 36J603T154G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/25/2001 | 30M 4P TEFC HOR 182TC S/P#9-2(ALL |
| Nameplate No. | NP1953B01 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM3611T |
| SPEC. | 36L738S945G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 8. 4/4. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 76 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 8. 8 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 9. 04 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 27 Amps |
| Break-Down Torque | 34. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 4597 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 18. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 22 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 34. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 35 | 56 | 69 | 76 | 80 | 82 | 78 |
| Efficiency | 82. 1 | 88. 3 | 89. 7 | 89. 7 | 89. 1 | 88. 1 | 89. 3 |
| Speed (RPM) | 1790. 1 | 1781. 1 | 1771. 7 | 1761. 7 | 1750. 8 | 1738. 1 | 1755 |
| Line Amperes | 2. 47 | 2. 88 | 3. 47 | 4. 18 | 4. 96 | 5. 84 | 4. 65 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA247696 | SA 36L738S945G1 | 1 EA |
| RA234564 | RA 36L738S945G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| 36CB1003A01 | CONDUIT BOX | 1 EA |
| 36GS1024 | 36 MOLDED GASKET W/LIP, 1. 12 LEAD HOLE, | 1 EA |
| 10XN2520A08 | 1/4-20X1/2 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36FE1907A01 | FR EP ASSY W/EP FROM SOUTHERN TOOL STAIN | 1 EA |
| HW4606A02 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-0938-1624-AL23) | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP1908A03 | PUEP, FOR LOCKED 6206 BRG | 1 EA |
| HW4500A33 | 1/8 NPT STAINLESS, HOLO-KROME #13002, PRES | 3 EA |
| 10XN2520S28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD SS X | 4 EA |
| HA1049A02 | DUBO LOK WASHER SIZE 1/4 (NYLON LOCK SEA | 4 EA |
| HA1049A02 | DUBO LOK WASHER SIZE 1/4 (NYLON LOCK SEA | 4 EA |
| 36FH4011 | WASHDOWN FAN COVER #304 STAINLESS W/NOTC | 1 EA |
| 10XN1032S06 | HEX HD CAP SCREW, SS | 3 EA |
| 36CB4517 | 36 LIPPED CB LID #304 STAINLESS STEEL | 1 EA |
| 37GS3010SP | 1/16'WHITE LID GASKET | 1 EA |
| 59XN0832S07 | 8/32 X 7/16 HX WS HD SER X | 4 EA |
| HW4606A03 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-1156-1875-AL44) | 1 EA |
| HW2502E16 | #303 SS, SQ KEY 1/4 X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HW3200S01 | EYEBOLT 3/8-16 X3/4 S. S. TDR #35988 | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| HA3101S29 | THRUBOLT- 1/4-20X13. 00 SS | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| Brand | E-T-A |
| Model | 2210-T220-K0F2-H231-15A |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/